Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu ul. Włodkowica 8, 50-072 Wrocław +48 71 79 37 094
+48 71 79 37 095
+48 71 79 37 096

+48 600 885 059
Nr telefonu wyłącznie dla radców prawnych w sprawach dotyczących przeszukania lokalu kancelarii

Współpraca z zagranicą

 • WYNIKI FINAŁU MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU LEGAL TECH FEDERACJI ADWOKATUR EUROPEJSKICH
  Opublikowano: 30.06.2022, 12:42 przez: Małgorzata Nierzewska

  W dniu 22 czerwca 2022 r., w Prawniczym Centrum Szkoleniowym w Sofii w Bułgarii (i jednocześnie online poprzez aplikację Zoom) odbył się finał Międzynarodowego Konkursu LegalTech „E-Access to Justice” Podczas wydarzenia Finaliści konkursu zaprezentowali swoje pomysły na zastosowanie nowoczesnych technologii w wymiarze sprawiedliwości oraz rozwój innowacyjnych procesów sądowego i pozasądowego rozwiązywania sporów. Prezentacje zostały wysłuchane i ocenione przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów w dziedzinie nowych technologii: Basa Martensa (I Wiceprezydent FBE), Izabelę Konopacką (II Wiceprezydent FBE), Simone Cuomo (CCBE Secretary General), Martina Sacleux (CCBE IT Law Committee) oraz Agnieszkę Poteralską (Komisja Nowych Technologii).

  Pierwsza finalistka, Beatriz Juarrero Olaizola reprezentująca Izbę Adwokacką z Bilbao (Hiszpania) przedstawiła temat „E-sprawiedliwość i blockchain w systemie prawnym”. Wyjaśniła, jaka jest główna rola zdecentralizowanej sieci i jak można zaadaptować tę innowacyjną technologię w obszarze prawa.

  Następnie Yizhaq Kricheli z Welexit (reprezentujący izbę brukselską, Belgia) mówił o tym, jak uczynić usługi prawne przejrzystymi i dostępnymi dla wszystkich warstw społeczeństwa. Przedstawił on samodzielnie stworzoną aplikację, która pomaga w znalezieniu prawnika specjalizującego się w odpowiedniej gałęzi prawa i praktykującego w najbliższej okolicy.

  Na koniec przedstawiciel trzeciego Finalisty, StickLex (reprezentującego Naczelną Radę Adwokacką, Polska), zaprezentował swoją platformę cyfrową, która wspiera rozwiązywanie złożonych problemów prawnych. Aplikacja pomaga klientom w sprawach specjalistycznych z pogranicza prawa i innej specjalizacji, łącząc klientów ze specjalistami z wielu branż/nisz w spotkaniach online, aby umożliwić im znalezienie najskuteczniejszego rozwiązania danego problemu.

  Komisja Nowych Technologii FBE z dumą ogłasza, że ​​zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu LegalTech „E-Access to Justice” są: Yizhaq Kricheli, Maor Benzvi, Nikolay Marinov z Welexit reprezentujący izbę brukselską. Drugie miejsce zajęli Daniel Woźniak, Rafał Wrzecionek i Mateusz Styburski z StickLex, a trzecie Beatriz Juarrero Olaizola.

  Gratulacje! Dziękujemy za ogrom inspiracji! Dziękujemy Jurorom za podzielenie się z Finalistami oraz publicznością swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarze prawa nowych technologii. Pragniemy wyrazić nasze najszczersze podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu konkursu. Do zobaczenia w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu LegalTech!

   

   

 • Wyniki I etapu International LegalTech Competition
  Opublikowano: 26.05.2022, 13:12 przez: Lilianna Szot

  Wyniki pierwszego etapu konkursu Federacji Adwokatur Europejskich International LegalTech Competition „E-Access to Justice”

  Komisja Nowych Technologii Federacji Adwokatur Europejskich, której przewodniczy nasza Izba, ma przyjemność ogłosić wyniki pierwszego etapu International LegalTech Competition „E-Access to Justice”.

  W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 14 uczestników, którzy nadesłali siedem zgłoszeń konkursowych. Wszystkie zgłoszenia reprezentowały wysoki poziom merytoryczny, prezentując różne pomysły na wprowadzenie nowych technologii do europejskich systemów wymiaru sprawiedliwości. Lista aplikacji konkursowych zgłoszonych do pierwszego etapu konkursu prezentuje się następująco [imię i nazwisko uczestnika/uczestników, temat prezentacji, reprezentowana izba, kraj]:

  1. Beatriz Juarrero Olaizola, "E-Justice and Blockchain in the Legal System" (Ilustre Colegio de la Abogacía de Bizkaia, Hiszpania)

  2. Daniel Woźniak, Rafał Wrzecionek, Mateusz Styburski, "StickLex - Digital platform that solves complex law problems" (Naczelna Rada Adwokacka, Polska)

  3. Jeannette Valle Caballero, "Advanced Digital Signature" (lustre Colegio de la Abogacía de Bizkaia, Hiszpania)

  4. Michał Małas, Izabela Tutur-Dudek, "E-repository for court files" (Krajowa Izba Radców Prawnych, Polska)

  5. Maciej Białas, Maciej Bieszczad i Sebastian Bechcicki, "E-ducation as an access key to E-Justice" (Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, Polska)

  6. Yizhaq Kricheli, Maor Benzvi, Nikolay Marinov, "Making legal services transparent and accessible to all layers of society" (Barreau de Bruxelles, Belgia)

  7. Aleksandra Tomaszek, "E-Access to Justice" (Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie, Polska)

  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za profesjonalne zgłoszenia oraz entuzjazm związany z oceną rozwoju technologii prawniczych i ich wpływu na otaczającą nas rzeczywistość sądowniczą.

  Zgodnie z regulaminem konkursu po dokładnej ocenie wszystkich nadesłanych wniosków wyłonionych zostało trzech Finalistów, którzy zakwalifikowani zostali do drugiego (stacjonarnego) etapu konkursu, który odbędzie się podczas Kongresu Generalnego Federacji Adwokatur Europejskich w Sofii (Bułgaria) w dniach 22-25 ​​czerwca 2022 roku:

  1. Beatriz Juarrero Olaizola, "E-Justice and Blockchain in the Legal System" (Ilustre Colegio de la Abogacía de Bizkaia, Hiszpania)

  2. Daniel Woźniak, Rafał Wrzecionek, Mateusz Styburski, "StickLex - Digital platform that solves complex law problems" (Naczelna Rada Adwokacka, Polska)

  3. Yizhaq Kricheli, Maor Benzvi, Nikolay Marinov, "Making legal services transparent and accessible to all layers of society" (Barreau de Bruxelles, Belgia)

  Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za potężną dawkę inspiracji! W drugim etapie konkursu Finaliści wygłoszą swoje przemówienia przed międzynarodowym jury. Czas prezentacji nie będzie mógł przekroczyć 15 minut, a członkowie jury będą mogli zadawać Finalistom pytania dotyczące prezentacji. Więcej szczegółów na temat samego konkursu oraz regulamin konkursowy tutaj: https://oirp.wroclaw.pl/aktualnosci/1578

 • Webinarium organizowane przez FBE - LAWYERS ASSIST UKRAINE
  Opublikowano: 15.04.2022, 12:33 przez: Lilianna Szot
  Koleżanki i Koledzy,
  serdecznie zapraszamy na webinarium organizowane przez Federację Adwokatur Europejskich (FBE) z udziałem Pani Prezes Ukraińskiej Krajowej Izby Adwokackiej - Lidyi Izovitovej - 20 kwietnia 2022 r. o godz. 9:30
  Webinarium odbędzie się w j.angielskim. Rejestracja możliwa jest poprzez adres e-mail: fbe@fbe.org
   
  Webinarium będzie poświęcone m.in.
  • inicjatywom poszczególnych izb na rzecz zarówno prawników ukraińskich, jak i osób przybywających do danej jurysdykcji z Ukrainy
  • problematyce stosowania przepisów ustaw specjalnych dotyczących ochrony tymczasowej
  • kwestiom relokacji, pomocy humanitarnej etc.
  • zagadnieniu uznawania uprawnień zawodowych ukraińskich prawników
  • konieczności powołania delegacji do ewidencjonowania zbrodni wojennych.
  Z ramienia Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu jako ekspert wystąpi mec. Filip Rakoczy-Nazimek.
  Serdecznie zapraszamy!
  Czytaj dalej
 • PRZEDŁUŻENIE TERMINU International LegalTech Competition
  Opublikowano: 12.04.2022, 12:30 przez: Lilianna Szot

  Z przyjemnością informujemy, że organizatorzy Międzynarodowego Konkursu LegalTech zdecydowali się przedłużyć termin nadsyłania zgłoszeń w pierwszym etapie konkursu. Mogą Państwo przesłać prezentację/video do 30 kwietnia 2022 r.

  Komisja Nowych Technologii Federacji Adwokatur Europejskich ma przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Legal Tech „E-Access to Justice”. Znacząca ekspansja technologii cyfrowych zmieniła sposób wykonywania zawodu prawnika. LegalTech został zintegrowany z wieloma dziedzinami prawa, a sektor wymiaru sprawiedliwości nie jest tu wyjątkiem. Zastosowania nowoczesnych technologii w wymiarze sprawiedliwości mogą doprowadzić do pojawienia się nowych, innowacyjnych sposobów funkcjonowania sądowych i pozasądowych procesów rozwiązywania sporów, mających na celu efektywniejsze dochodzenia sprawiedliwości przez strony procesowe.
  Celem uczestników konkursu jest wskazanie, w jaki sposób cyfryzacja sprawiedliwości może zwiększyć efektywność systemu prawnego i ułatwić dostęp do wymiaru sprawiedliwości. W XXI wieku jest oczywiste, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości można poprawić, wdrażając podstawowe narzędzia technologiczne, takie jak systemy składania elektronicznych pism procesowych czy wideokonferencje. Drogi uczestniku, myśl nieszablonowo! W jaki sposób można skuteczniej zintegrować technologię z wymiarem sprawiedliwości? Czy są jakieś bardziej innowacyjne sposoby, które zredukują problemy związane z osiąganiem terminowej i rzetelnej sprawiedliwości (niezależnie od tego, czy jest ona wymierzana przez sąd, czy osiągana w inny sposób). A może istnieje innowacyjna metoda identyfikacji ograniczeń w dostępie do wymiaru sprawiedliwości? A może jesteś w stanie wymyślić skuteczne narzędzie do zwiększania zaufania społecznego do sądownictwa?
  Pamiętaj, że innowacja to nie zawsze technologia, innowacja to ludzie. Możesz (ale nie musisz) założyć, że istnieje oczywiście pozytywny związek między technologiami sądowymi a dostępem do wymiaru sprawiedliwości. Jeśli jednak uważasz inaczej, pokaż nam, jak unikać nadmiernego optymizmu w tym zakresie i odpowiedzialnie korzystać z technologii.
  Zadaniem uczestników konkursu pozostaje przygotowanie prezentacji lub video prezentującego pomysł/odpowiedź na pytanie, czy, a jeżeli tak, to w jaki sposób cyfryzacja sfery prawnej może zwiększyć efektywność systemu prawnego i ułatwić dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Zachęcamy uczestników do przedstawiania nie tylko teoretycznych możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w wymiarze sprawiedliwości, ale także praktycznych - a nawet technicznych - możliwości wdrożeniowych w tej dziedzinie.
  Adresatami konkursu są prawnicy zrzeszeni w izbach członkowskich Federacji Adwokatur Europejskich (FBE). Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu pozostaje izbą członkowską FBE. Oznacza to, że konkurs otwarty jest dla wszystkich radców i aplikantów zrzeszonych w naszej izbie.
  Uczestnikiem konkursu może być indywidualna osoba lub zespół (liczący maksymalnie do trzech osób). Indywidualny uczestnik lub co najmniej jedna osoba w zespole musi być prawnikiem reprezentującym izbę zrzeszoną w FBE; pozostali członkowie zespołu mogą być informatykami, programistami, ekspertami UX lub przedstawicielami innych obszarów. W zakresie uczestnictwa w konkursie nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowych.
  Językiem konkursu jest język angielski.

  Konkurs będzie miał dwa etapy:
  I etap (online): przesłanie prezentacji/video do 30 KWIETNIA 2022 r. wraz z formularzem rejestracyjnym
  II etap (wydarzenie stacjonarne): po pierwszym etapie jury wybierze finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu, który odbędzie się podczas Kongresu Generalnego FBE w Sofii (Bułgaria) w dniach 23-25 ​​czerwca 2022 roku. W tym etapie konkursu finaliści wygłaszają swoje przemówienia przed jury.

  W załączeniu plakat wydarzenia, list z zaproszeniem do wzięcia udziału w konkursie, jego regulamin oraz formularz rejestracyjny. W przypadku dalszych pytań dotyczących konkursu prosimy o kontakt z Przewodniczącą Komisji Nowych Technologii Federacji Adwokatur Europejskich, Marią Dymitruk (mdymitruk@oirp.wroclaw.pl).

  Zobacz wydarzenie w kalendarzu Czytaj dalej
 • IV sesja programu CRIMILAW
  Opublikowano: 08.11.2021, 11:49 przez: Lilianna Szot

  W grudniu br. odbędzie się ostatnia już IV sesja programu CRIMILAW.

  Program, którego tematyka obejmuje europejskie prawo i postępowanie karne, kierowany jest do radców prawnych. Czwarta sesja odbędzie się w formie dwóch modułów online w terminie 6-10.12.2021 r. oraz 13-17.12.2021 r. Do udziału w CRIMILAW zaprasza Komisja Zagraniczna Krajowej Rady Radców Prawnych.

  Z programem sesji, który jest identyczny dla wszystkich sesji, można zapoznać się tutaj. Tym samym do udziału zapraszamy radców prawnych, którzy nie uczestniczyli w poprzednich sesjach programu.

  Celem programu CRIMILAW jest przeszkolenie w sumie 360 prawników z kilku krajów UE (w tym 60 radców prawnych z Polski) z zakresu tematyki karnej, przygotowanie materiałów szkoleniowych wieńczących cykl webinariów/ seminariów CRIMILAW, a także umożliwienie międzynarodowego networkingu.

  Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną w Europie program CRIMILAW realizowany jest online poprzez platformę do e-learningu Canvas.

  Zapisy: https://www.webankieta.pl/ankieta/678156/formularz-zgloszeniowy-iv-sesja-programu-crimilaw.html

  Zgłoszenia przyjmowane są do 22.11.2021 r. do godz. 12:00. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

  Udział w programie jest bezpłatny.

  Czytaj dalej